موک برای کسانی که برای پیشرفت شغل و تخصص خود،نیاز دارند اطلاعات و دانش خود را ارتقا دهند، به موضوعی متفاوت از رشته تحصیلی‌تان علاقه دارید و دوست دارید علاقه‌تان را دنبال کنید و در آن موضوع تحصیل و کسب دانش کنید.

موک برای شما که در چنین موقعیت‌هایی قرار گرفته‌اید، ابزار بسیار کارآمدی است. نوعی آموزش از راه دور در دانشگاه‌ها که فرصت خوبی برای یادگیری مطالب جدید در اختیار همه قرار می‌دهد. موک‌ها اولین بار توسط دانشگاه‌های MIT، استنفورد و هاروارد ایجاد شد. اما شرکت‌هایی چون IEEE یا لینوکس نیز موک ایجاد کرده‌اند.

از تعریف موک (Massive Open Online Course) می‌توان 4 عنصر اصلی این مفهوم را استخراج کرد:

انبوه (Massive): منطق این دوره‌ها این است که هیچ محدودیتی در تعداد افرادی که در دوره‌ها ثبت‌نام می‌کنند، اعمال نکند. یعنی افزایش در تعداد ثبت‌نامی‌ها بدون ایجاد اخلال در روند آموزش صورت گیرد.

باز بودن (Open): باز بودن دوره‌های موک می‌تواند جنبه‌های متفاوتی داشته باشد. اول اینکه بدین معناست که شرکت در این دوره‌ها برای همه باز است و هیچ نیازی به مدرک یا پیش‌نیازی ندارد. دوم، رایگان بودن دسترسی به منابع آموزشی است (گرچه مواردی چون پرسیدن سوال مستقیم از معلم یا گرفتن مدرک در پایان دوره می‌تواند هزینه داشته باشد). معنای دیگر باز بودن، می‌تواند استفاده از یک پلتفرم آموزشی باز باشد، منابع آموزشی در جاهای مختلفی چون وبسایت، وبلاگ یا چندرسانه‌ای‌ها میزبانی می‌شوند. و در نهایت اینکه این دوره‌ها به طور وسیع از محتوای باز استفاده می‌کنند، محتوای دوره به طور عموم منتشر می‌شود و همه می‌توانند از آن استفاده مجدد کنند.

آنلاین بودن (Online): خاصیت این دوره‌ها آنلاین بودنشان است و نیاز به حضور فیزیکی در کلاس درس ندارد. یعنی هر کس از هر جای دنیا تنها با دسترسی به اینترنت می‌تواند در این دوره‌ها شرکت کند.

دوره آموزشی (Course): برای دانش‌آموزان یکسری اهداف آموزشی تعریف می‌شوند که برای رسیدن به آنها باید یکسری تکالیف و فعالیت‌ها را در بازه زمانی مشخص شده انجام دهند. از طرفی برای ارزیابی دانش آنها، آزمون و امتحان گرفته می‌شود. تعاملاتی نیز بین دانش‌آموزان و معلمان برقرار می‌شود.

آزمون موک MOOC

آزمون و امتحان در موک تفاوتی با جاهای دیگر ندارد. در هر آموزش مجازی آزمون می‌تواند با توجه به مربی انجام شود. در موک آزمون‌های معمولا چهار گزینه‌ای و به صورت اتوماتیک است و یک سری تکالیف هم به دانش آموزش ارائه می‌شود تا انجام دهد.

محدودیت دستری به موک MOOC

موک برای دسترسی یک سری محدودیت‌هایی دارد. در برخی از دوره‌ها محدودیت سنی برای افراد زیر 13 سال وجود دارد. برخی دیگر ممکن است با توجه به شرایط کشور یک سری دیگر محدودیت‌ها داشته باشد.

قبل از پیوستن به موک MOOC

زمانی که بخواهید به موک بپیوندید باید یک سری نکات را در نظر بگیرید. اولین مورد آن این است که چرا می‌خواهید به موک بپیوندید به دلیل تغییر شغل، تبلیغات، کاریابی بهتر و یا لذت یادگیری؟ همچنین چه میزان انرژی و زمان می‌توانید برای موک اختصاص دهید ضمنا دوره‌هایی که در آن می‌توانید شرکت کنید متوسطه هستند یا پیشرفته؟

مدرک آکادمیک موک MOOC

بعضی از افراد درباره مدارک موک سوال دارند که پس از پایان دوره به چه مدرکی می‌رسند. بعضی از موک‌ها این امکان را به فراگیران می‌دهد تا از موسسات خاصی مدرک یا گواهی دریافت کنند که مستلزم پرداخت هزینه است. همچنین لازم به ذکر است موک اندازه مدرک دانشگاهی اعتبار ندارد و تنها وابسته به آموزشگاه و موسسه است. از این رو اگر به دنبال مدرک خیلی معتبر هستید بهتر است به دانشگاه مراجعه کنید.

اصطلاح موک در آموزش الکترونیکی و مهم ترین ویژگی های دوره های MOOC - وستا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.